Trip fuel cost calculator

Fuel cost of a trip from distance, mpg or L/100 km and fuel price, with tolls, a round-trip option and the cost split per person.

업데이트 검증한 예제: 4

$
$
시도하기
Trip cost
$
Trip cost: $46.75
소수 자릿수: 2; 가장 가까운 값, 중간값은 끝자리가 짝수인 쪽으로
Cost per person
$23.38
Fuel cost
$36.75
Fuel used
21L / 5.55US gal
Cost per km
$0.16
Cost per mile
$0.25

300 km at 7 L/100 km burns 21 L of fuel costing $36.75; with $10.00 in tolls and parking the trip costs $46.75, or $23.38 each for 2 people.

Where the money goes

Fuel78.6%Tolls and parking21.4%
계산 방법 S
  1. Distance

    300 km×1=300 km300\ \text{km} \times 1 = 300\ \text{km}
  2. Fuel used

    300 km14.285714 km/L=21 L\frac{300\ \text{km}}{14.285714\ \text{km/L}} = 21\ \text{L}

    Economy converted to km/L (7 L/100 km).

  3. Fuel cost

    21 L×1.75 per L=36.7521\ \text{L} \times 1.75\ \text{per L} = 36.75
  4. Total and share

    36.75+10=46.75;÷2=23.3836.75 + 10 = 46.75;\quad \div 2 = 23.38

Trip fuel cost calculator 소개

Fuel used is the distance divided by the fuel economy, and fuel cost is that volume times the price per litre or gallon. Tolls and parking are added for each leg, a round trip doubles both the distance and the tolls, and the total is divided by the people sharing the car. Economy can be entered in L/100 km, km/L, US mpg or UK mpg, and the price per litre, US gallon or imperial gallon.

With the defaults, 300 km at 7 L/100 km burns 21 L. At 1.75 a litre that is 36.75 of fuel, and 10 of tolls brings the trip to 46.75, or 23.38 each for two people. The same sum prices a commute, a holiday drive or a share of the petrol money.

The answer is only as good as the economy figure. Speed, traffic, load and cold weather all change consumption, so a figure worked out from your own fill-ups gives a closer cost than the official rating.

계산 예제

300 km at 7 L/100 km, 1.75 per litre, 10 in tolls, 2 people

Distance (one way)
300 km
연비
7 L/100 km
Fuel price per
Litre
Fuel price
1.75
Tolls and parking (one way)
10
People sharing the cost
2
Fuel used
21 L
Fuel cost
36.75
Trip cost
46.75
Cost per person
23.38
Cost per km
0.16

검증 출처: Hand calculation: 300 × 7/100 = 21 L × 1.75 = 36.75 + 10 = 46.75; ÷ 2 = 23.375

500 mi each way at 30 mpg, $3.50/gal, round trip, 4 people

Distance (one way)
500 mi
연비
30 mpg (US)
Fuel price per
미국 갤런
Fuel price
3.5
Tolls and parking (one way)
0
Round trip
예
People sharing the cost
4
Fuel used
33.33 US gal
Trip cost
116.67
Cost per person
29.17
Cost per mile
0.12

검증 출처: Hand calculation: 1,000 mi ÷ 30 mpg = 33.33 gal × 3.50 = 116.67; ÷ 4 = 29.17

200 miles at 45 mpg (UK), £1.45 per litre

Distance (one way)
200 mi
연비
45 mpg (UK)
Fuel price per
Litre
Fuel price
1.45
Tolls and parking (one way)
0
People sharing the cost
1
Fuel used
20.2 L
Trip cost
29.30

검증 출처: Python decimal: 200 ÷ 45 × 4.54609 L = 20.2048 L × 1.45 = 29.297

Edge: round trip doubles the tolls too

Distance (one way)
100 km
연비
5 L/100 km
Fuel price per
Litre
Fuel price
2
Tolls and parking (one way)
5
Round trip
예
People sharing the cost
3
Fuel used
10 L
Trip cost
30.00
Cost per person
10.00

검증 출처: Hand calculation: 200 km × 5/100 = 10 L × 2 = 20, plus 2 × 5 tolls = 30; ÷ 3 = 10

자주 묻는 질문

How do you calculate the fuel cost of a trip?

Divide the distance by the fuel economy to get the fuel used, then multiply by the price. 300 km at 7 L/100 km uses 300 × 7 ÷ 100 = 21 L, which costs 36.75 at 1.75 a litre. In US units, 500 miles at 30 mpg uses 16.7 gallons, or $58.33 at $3.50 a gallon. Add tolls and parking, then double everything for a round trip.

How do you convert mpg to L/100 km?

Divide 235.21 by US mpg, or 282.48 by UK mpg; the same division converts L/100 km back to mpg. The constants follow from the US gallon (231 cubic inches, 3.785411784 L), the imperial gallon (4.54609 L) and the mile (1.609344 km), as listed in NIST SP 811. So 7 L/100 km is 33.6 US mpg or 40.4 UK mpg.

Why is a UK mpg figure higher than a US one for the same car?

The imperial gallon holds 4.54609 L and the US gallon 3.785 L, so a UK gallon is 20% larger and the same car travels 20% further on it. Multiply UK mpg by 0.8327 to get US mpg: 45 UK mpg is 37.5 US mpg. Reading a UK figure as US mpg understates the fuel used by a sixth.

How do you split gas money fairly?

Add fuel, tolls and parking and divide by the number of people sharing: the default 46.75 trip is 23.38 each for two. That covers only out-of-pocket costs. To include wear, insurance and depreciation, some drivers charge the IRS standard mileage rate instead, 76 cents a mile for business driving from 1 July 2026 (IR-2026-29); fuel alone at 30 mpg and $3.50 a gallon is 11.7 cents a mile.

Why does my car use more fuel than its official rating?

Driving style and weather move real consumption away from the label. The US Department of Energy's fueleconomy.gov says aggressive driving can cut gas mileage by 15–30% at highway speeds and 10–40% in stop-and-go traffic, and a petrol car's city mileage is roughly 15% lower at 20 °F (−7 °C) than at 77 °F (25 °C). Economy measured from your own fill-ups gives the closest trip cost.

“Trip fuel cost calculator”의 정확도는 어느 정도인가요?

정확도는 입력값과 계산 방법의 가정에 따라 달라집니다. 십진 연산은 유효숫자 50자리를 사용하지만, 추정값·수치해석 방법·원본 데이터의 정밀도는 더 낮을 수 있습니다. 표시값을 반올림해도 이러한 한계는 사라지지 않습니다. 독립적인 출처의 풀이와 대조한 계산 예시: 4. 예를 들어 “300 km at 7 L/100 km, 1.75 per litre, 10 in tolls, 2 people”은 Hand calculation: 300 × 7/100 = 21 L × 1.75 = 36.75 + 10 = 46.75; ÷ 2 = 23.375와 대조해 확인합니다.

이 계산 방법의 출처는 무엇인가요?

US DOE / EPA fueleconomy.gov — trip cost calculator; NIST Handbook 44 Appendix C — gallon and litre definitions; NIST SP 811 Appendix B.9 — conversion factors for gallon (US and imperial) and mile.

이 계산기 소개

fuel=dkm/L,cost=fuel×p+tolls,per person=costpeople\text{fuel} = \frac{d}{\text{km/L}},\qquad \text{cost} = \text{fuel} \times p + \text{tolls},\qquad \text{per person} = \frac{\text{cost}}{\text{people}}

출처

  1. US DOE / EPA fueleconomy.gov — trip cost calculator
  2. NIST Handbook 44 Appendix C — gallon and litre definitions
  3. NIST SP 811 Appendix B.9 — conversion factors for gallon (US and imperial) and mile

출처와 대조하여 검증

이 계산기에는 독립적인 출처에서 답을 얻은 계산 예제가 4개 있습니다. 테스트 모음에서 실행되며 여기에서도 실행할 수 있습니다.

관련 계산기