Item 2 is cheapest at 5.99 per kg, 14.18% less than the most expensive option.
Price per kg
Price per kg 행 수: 2
Item
Pack
Price
Per kg
Dearer by
1
500 g
$3.49
6.98
16.53 %
2
1 kg
$5.99
5.99
0 %
계산 방법 S
Item 1
0.53.49=6.98per kg
500 g = 0.5 kg.
Item 2
15.99=5.99per kg
1 kg = 1 kg.
Saving against the dearest
6.986.98−5.99×100=14.18%
Unit price comparison calculator 소개
Unit price is the price divided by the size, after every pack is converted to the same unit: per kg or litre, per 100 g or 100 mL, per ounce or fluid ounce, or per item for goods sold by count. For the same product, the pack with the lowest unit price is the cheapest, and the saving is measured against the dearest pack.
With the defaults, 500 g for 3.49 costs 6.98 per kg and 1 kg for 5.99 costs 5.99 per kg, so the larger pack is 14.18% cheaper per kilogram. Packs can be entered in different units: grams, kilograms, ounces and pounds are converted with 1 oz = 28.349523125 g exactly.
Only packs sold by the same kind of measure can be compared, since weight cannot be turned into volume without the product's density. A lower unit price saves money only if you use the larger pack before it spoils.
Divide the price by the quantity in the unit you want to compare. A 500 g pack at 3.49 is 3.49 ÷ 0.5 = 6.98 per kg, or 3.49 ÷ 5 = 0.698 per 100 g. Convert every pack to the same unit first; setting a price per ounce against a price per 100 g gives the wrong answer.
Is the bigger pack always cheaper per unit?
No. Promotions on small sizes and multipacks can reverse the usual bulk discount, so check the unit price each time. In the eggs example, 30 for 6.90 is 0.23 an egg against 0.25 for a dozen at 3.00, an 8% saving; a half-price offer on the dozen would make it the better buy at 0.125 an egg.
What units do shelf labels use for unit prices?
In the US, the Uniform Unit Pricing Regulation in NIST Handbook 130, which states can adopt, requires stores that show unit prices to use one unit for every size of a product: per kilogram, 100 g, pound or ounce for goods sold by weight; per litre, 100 mL, gallon, quart, pint or fluid ounce for liquids; per item for counted goods. EU Directive 98/6/EC sets the unit price, including VAT, per kilogram, litre, metre, square metre or cubic metre.
How many grams are in an ounce?
28.349523125 grams exactly, because the avoirdupois ounce is 1/16 of the international pound of 0.45359237 kg; NIST SP 811 lists the factor. A US fluid ounce measures volume, 29.5735295625 mL, so a price per ounce and a price per fluid ounce can only be compared if you know the product's density.
“Unit price comparison calculator”의 정확도는 어느 정도인가요?
정확도는 입력값과 계산 방법의 가정에 따라 달라집니다. 십진 연산은 유효숫자 50자리를 사용하지만, 추정값·수치해석 방법·원본 데이터의 정밀도는 더 낮을 수 있습니다. 표시값을 반올림해도 이러한 한계는 사라지지 않습니다. 독립적인 출처의 풀이와 대조한 계산 예시: 5. 예를 들어 “500 g for 3.49 against 1 kg for 5.99”은 Python decimal: 3.49/0.5 = 6.98 per kg; (6.98 − 5.99)/6.98 = 14.18%와 대조해 확인합니다.
이 계산 방법의 출처는 무엇인가요?
NIST Handbook 130 — Uniform Unit Pricing Regulation; NIST SP 811 — exact conversion factors (1 oz = 28.349523125 g).
이 계산기 소개
unit price=sizepricesaving=umaxumax−umin×100