Unit price comparison calculator

Unit price calculator: compare up to four pack sizes by price per kg, litre, 100 g, ounce or item to see which is cheapest and by how much.

Atualizado Exemplos verificados: 5

$
$
Experimentar
Lowest unit price
$per kg
Lowest unit price: $5.990 per kg
Casas decimais: 3; Ao mais próximo; empates para o dígito par
Cheapest
Item 2
Unidade
per kg
Saving against the dearest
14.18%
Item 1 unit price
$6.980per kg
Item 2 unit price
$5.990per kg

Item 2 is cheapest at 5.99 per kg, 14.18% less than the most expensive option.

Price per kg

Item 16.98Item 25.99
Price per kg Linhas: 2
ItemPackPricePer kgDearer by
1500 g$3.496.9816.53 %
21 kg$5.995.990 %
Como é calculado S
  1. Item 1

    3.490.5=6.98 per kg\frac{3.49}{0.5} = 6.98\ \text{per kg}

    500 g = 0.5 kg.

  2. Item 2

    5.991=5.99 per kg\frac{5.99}{1} = 5.99\ \text{per kg}

    1 kg = 1 kg.

  3. Saving against the dearest

    6.98−5.996.98×100=14.18%\frac{6.98 - 5.99}{6.98} \times 100 = 14.18\%

Sobre Unit price comparison calculator

Unit price is the price divided by the size, after every pack is converted to the same unit: per kg or litre, per 100 g or 100 mL, per ounce or fluid ounce, or per item for goods sold by count. For the same product, the pack with the lowest unit price is the cheapest, and the saving is measured against the dearest pack.

With the defaults, 500 g for 3.49 costs 6.98 per kg and 1 kg for 5.99 costs 5.99 per kg, so the larger pack is 14.18% cheaper per kilogram. Packs can be entered in different units: grams, kilograms, ounces and pounds are converted with 1 oz = 28.349523125 g exactly.

Only packs sold by the same kind of measure can be compared, since weight cannot be turned into volume without the product's density. A lower unit price saves money only if you use the larger pack before it spoils.

Exemplos resolvidos

500 g for 3.49 against 1 kg for 5.99

Items to compare
2
Compare price
Per kg / L
Item 1 price
3.49
Item 1 size
500
Item 1 unit
g
Item 2 price
5.99
Item 2 size
1
Item 2 unit
kg
Item 1 unit price
6.980 per kg
Item 2 unit price
5.990 per kg
Cheapest
Item 2
Saving against the dearest
14.18%

Fonte de verificação: Python decimal: 3.49/0.5 = 6.98 per kg; (6.98 − 5.99)/6.98 = 14.18%

Per ounce, mixing grams and kilograms

Items to compare
2
Compare price
Per oz / fl oz
Item 1 price
3.49
Item 1 size
500
Item 1 unit
g
Item 2 price
5.99
Item 2 size
1
Item 2 unit
kg
Item 1 unit price
0.198 per oz
Item 2 unit price
0.170 per oz

Fonte de verificação: Python decimal with 1 oz = 28.349523125 g (NIST): 3.49/(500/28.349523125)

16 oz for 4.50 against 500 g for 3.20

Items to compare
2
Compare price
Per kg / L
Item 1 price
4.50
Item 1 size
16
Item 1 unit
oz
Item 2 price
3.20
Item 2 size
500
Item 2 unit
g
Item 1 unit price
9.921 per kg
Item 2 unit price
6.400 per kg
Cheapest
Item 2
Saving against the dearest
35.49%

Fonte de verificação: Python decimal: 4.50/(16 × 0.028349523125 kg) = 9.92080…

Eggs: 12 for 3.00 against 30 for 6.90

Items to compare
2
Compare price
Per kg / L
Item 1 price
3.00
Item 1 size
12
Item 1 unit
items
Item 2 price
6.90
Item 2 size
30
Item 2 unit
items
Lowest unit price
0.230 per item
Item 1 unit price
0.250 per item
Item 2 unit price
0.230 per item
Saving against the dearest
8.00%

Fonte de verificação: Hand calculation: 3/12 = 0.25, 6.90/30 = 0.23; 0.02/0.25 = 8%

Perguntas

How do you calculate unit price?

Divide the price by the quantity in the unit you want to compare. A 500 g pack at 3.49 is 3.49 ÷ 0.5 = 6.98 per kg, or 3.49 ÷ 5 = 0.698 per 100 g. Convert every pack to the same unit first; setting a price per ounce against a price per 100 g gives the wrong answer.

Is the bigger pack always cheaper per unit?

No. Promotions on small sizes and multipacks can reverse the usual bulk discount, so check the unit price each time. In the eggs example, 30 for 6.90 is 0.23 an egg against 0.25 for a dozen at 3.00, an 8% saving; a half-price offer on the dozen would make it the better buy at 0.125 an egg.

What units do shelf labels use for unit prices?

In the US, the Uniform Unit Pricing Regulation in NIST Handbook 130, which states can adopt, requires stores that show unit prices to use one unit for every size of a product: per kilogram, 100 g, pound or ounce for goods sold by weight; per litre, 100 mL, gallon, quart, pint or fluid ounce for liquids; per item for counted goods. EU Directive 98/6/EC sets the unit price, including VAT, per kilogram, litre, metre, square metre or cubic metre.

How many grams are in an ounce?

28.349523125 grams exactly, because the avoirdupois ounce is 1/16 of the international pound of 0.45359237 kg; NIST SP 811 lists the factor. A US fluid ounce measures volume, 29.5735295625 mL, so a price per ounce and a price per fluid ounce can only be compared if you know the product's density.

Qual é a precisão de “Unit price comparison calculator”?

A precisão depende dos dados inseridos e das hipóteses do método. O cálculo decimal usa 50 algarismos significativos, mas estimativas, métodos numéricos e dados de origem podem ter menor precisão; o arredondamento exibido não elimina essas limitações. Exemplos resolvidos verificados com fontes independentes: 5. Por exemplo, “500 g for 3.49 against 1 kg for 5.99” é verificado com Python decimal: 3.49/0.5 = 6.98 per kg; (6.98 − 5.99)/6.98 = 14.18%.

De onde vem o método?

NIST Handbook 130 — Uniform Unit Pricing Regulation; NIST SP 811 — exact conversion factors (1 oz = 28.349523125 g).

Sobre esta calculadora

unit price=pricesizesaving=umax⁡−umin⁡umax⁡×100\begin{gathered}\text{unit price} = \frac{\text{price}}{\text{size}} \\ \text{saving} = \frac{u_{\max} - u_{\min}}{u_{\max}} \times 100\end{gathered}

Fontes

  1. NIST Handbook 130 — Uniform Unit Pricing Regulation
  2. NIST SP 811 — exact conversion factors (1 oz = 28.349523125 g)

Verificado com as referências

Esta calculadora inclui 5 exemplos resolvidos com respostas de fontes independentes. Eles fazem parte do conjunto de testes e você também pode executá-los aqui.

Calculadoras relacionadas