اعشاری مقامات: 3؛ قریب ترین؛ برابر فاصلے پر جفت ہندسے کی طرف
Cheapest
Item 2
اکائی
per kg
Saving against the dearest
14.18%
Item 1 unit price
$6.980per kg
Item 2 unit price
$5.990per kg
Item 2 is cheapest at 5.99 per kg, 14.18% less than the most expensive option.
Price per kg
Price per kg قطاریں: 2
Item
Pack
Price
Per kg
Dearer by
1
500 g
$3.49
6.98
16.53 %
2
1 kg
$5.99
5.99
0 %
حساب کا طریقہ S
Item 1
0.53.49=6.98per kg
500 g = 0.5 kg.
Item 2
15.99=5.99per kg
1 kg = 1 kg.
Saving against the dearest
6.986.98−5.99×100=14.18%
Unit price comparison calculator کے بارے میں
Unit price is the price divided by the size, after every pack is converted to the same unit: per kg or litre, per 100 g or 100 mL, per ounce or fluid ounce, or per item for goods sold by count. For the same product, the pack with the lowest unit price is the cheapest, and the saving is measured against the dearest pack.
With the defaults, 500 g for 3.49 costs 6.98 per kg and 1 kg for 5.99 costs 5.99 per kg, so the larger pack is 14.18% cheaper per kilogram. Packs can be entered in different units: grams, kilograms, ounces and pounds are converted with 1 oz = 28.349523125 g exactly.
Only packs sold by the same kind of measure can be compared, since weight cannot be turned into volume without the product's density. A lower unit price saves money only if you use the larger pack before it spoils.
حل شدہ مثالیں
500 g for 3.49 against 1 kg for 5.99
Items to compare
2
Compare price
Per kg / L
Item 1 price
3.49
Item 1 size
500
Item 1 unit
g
Item 2 price
5.99
Item 2 size
1
Item 2 unit
kg
Item 1 unit price
6.980 per kg
Item 2 unit price
5.990 per kg
Cheapest
Item 2
Saving against the dearest
14.18%
جانچ کا ماخذ: Python decimal: 3.49/0.5 = 6.98 per kg; (6.98 − 5.99)/6.98 = 14.18%
Per ounce, mixing grams and kilograms
Items to compare
2
Compare price
Per oz / fl oz
Item 1 price
3.49
Item 1 size
500
Item 1 unit
g
Item 2 price
5.99
Item 2 size
1
Item 2 unit
kg
Item 1 unit price
0.198 per oz
Item 2 unit price
0.170 per oz
جانچ کا ماخذ: Python decimal with 1 oz = 28.349523125 g (NIST): 3.49/(500/28.349523125)
16 oz for 4.50 against 500 g for 3.20
Items to compare
2
Compare price
Per kg / L
Item 1 price
4.50
Item 1 size
16
Item 1 unit
oz
Item 2 price
3.20
Item 2 size
500
Item 2 unit
g
Item 1 unit price
9.921 per kg
Item 2 unit price
6.400 per kg
Cheapest
Item 2
Saving against the dearest
35.49%
جانچ کا ماخذ: Python decimal: 4.50/(16 × 0.028349523125 kg) = 9.92080…
Divide the price by the quantity in the unit you want to compare. A 500 g pack at 3.49 is 3.49 ÷ 0.5 = 6.98 per kg, or 3.49 ÷ 5 = 0.698 per 100 g. Convert every pack to the same unit first; setting a price per ounce against a price per 100 g gives the wrong answer.
Is the bigger pack always cheaper per unit?
No. Promotions on small sizes and multipacks can reverse the usual bulk discount, so check the unit price each time. In the eggs example, 30 for 6.90 is 0.23 an egg against 0.25 for a dozen at 3.00, an 8% saving; a half-price offer on the dozen would make it the better buy at 0.125 an egg.
What units do shelf labels use for unit prices?
In the US, the Uniform Unit Pricing Regulation in NIST Handbook 130, which states can adopt, requires stores that show unit prices to use one unit for every size of a product: per kilogram, 100 g, pound or ounce for goods sold by weight; per litre, 100 mL, gallon, quart, pint or fluid ounce for liquids; per item for counted goods. EU Directive 98/6/EC sets the unit price, including VAT, per kilogram, litre, metre, square metre or cubic metre.
How many grams are in an ounce?
28.349523125 grams exactly, because the avoirdupois ounce is 1/16 of the international pound of 0.45359237 kg; NIST SP 811 lists the factor. A US fluid ounce measures volume, 29.5735295625 mL, so a price per ounce and a price per fluid ounce can only be compared if you know the product's density.
درستی آپ کی درج کردہ قدروں اور طریقے کے مفروضوں پر منحصر ہے۔ اعشاری حساب 50 بامعنی ہندسے استعمال کرتا ہے، مگر تخمینے، عددی طریقے اور ماخذ کا ڈیٹا کم درست ہو سکتے ہیں؛ دکھائی گئی قدروں کو راؤنڈ کرنے سے یہ حدود ختم نہیں ہوتیں۔ آزاد ذرائع کی حل شدہ مثالوں سے جانچ: 5۔ مثلاً، “500 g for 3.49 against 1 kg for 5.99” کو Python decimal: 3.49/0.5 = 6.98 per kg; (6.98 − 5.99)/6.98 = 14.18% سے جانچا جاتا ہے۔
اس طریقے کا ماخذ کیا ہے؟
NIST Handbook 130 — Uniform Unit Pricing Regulation; NIST SP 811 — exact conversion factors (1 oz = 28.349523125 g).
اس کیلکولیٹر کے بارے میں
unit price=sizepricesaving=umaxumax−umin×100